APHOT32

Program slouží na redukci, zejména astrometrickou, snímků pořízených CCD kamerou SBIG ST-6/8 a Apogee AP7 (snímky ve formátu FITS).

Pro spouštění programu je zapotřeby do adresáře Windows umístit soubory: aphot32.ini (konfigurace programu), w_okno.cur a w_schema.cur (můžou být i ve stejném adresáře jako spouštecí program). Spouštecím programem je soubor aphot32_win.exe, který může být umístěn v libovolném adresáři. Je užitečné zálohovat si konfigurační soubor (aphot32.ini), kvůli občasné nestabilitě programu.

Program pracuje a sám v průběhu zpracováni vytváří různé soubory, lišící se v prvním znaku přípony souboru:

Jednotlivé položky menu se zobrazují v závislosti na aktivovaném okně. Následuje jejich popis a výklad funkcí:

FILE -- funkce stejné s tlačítky 'Frame list'-u (automatická aktivace po spuštění programu)

FRAME FLAT FIELD -- flat-field snímku (aplikuje se na snímek/snímky označeny ve Frame listu), výsledkem jsou soubory *.f*

Otevře se dialogové okno, ve kterém je možnost vybrat konkrétní flat-field uložen na HDD (Flatfield file), adresář do kterého se uloží flat-fieldovaný snímek (Output dir) -- program ho volí automaticky, přidáním písmene 'a' ke názvu adreséře, ze kterého se čtou surové snímky (.0*) -- a použitý algoritmus (Algorithm) -- Basic je klasický flatfield předelením snímku, Extended je složitější na eliminaci dopadajícího bočního světla (pro astrometrickou redukcii stačí použít Basic verzi).

RECTIFICATION -- vyrovnáni pozadí (proložením polynomu třetího stupně), není vhodné na difúzní objekty (komety) a není bezpodmínečně nutné pro astrometrickou redukci. Nenastavují se žádné parametry. Výsledkem je soubor *.g*.

REDUCTION -- redukce snímků (nastavení kontrastu snímku a nalezení hvězd) -- vhodné dělat ješte před zobrazením snímku v programu. V dialogovém okně je možnost změny těchto parametrů:

Po provedení redukce se ve Frame listu při daném snímku objeví ve sloupci Stat písmeno "P" a na disk se uloží soubor *.p* obsahující seznam, souřadnice (v pixelech) a instrumentální magnitudy všech nalezených hvězd. Při kliknutí na snímek skáče kurzor na nejbližší nalezenou hvězdu.

IDENFICATION -- navázání hviezd na katalog, zatim používame GSC a USNO-SA 2.0

V dialogovém okně, které se otevře se zadávají přibližné souřadnice středu snímku (Center R.A. a Center D.E.) a počet hvězd, které se použijí v prvním kroce identifikace (Number of stars from..., defaultní hodnota 12). V prvním kroce se algoritmus pokouší navázat pole na GSC katalog, ve druhém na USNO. Pokud identifikace zlobí (příliš husté nebo řídké pole, příliš jasná hvězda na snímku, zretelný seeing nebo mírně rozpointované hvězdy) -- otevře se okno s chybovou hláškou -- je nutno pocvičit s ostatními parametry, napr.:

Parametr Focal length tolerance není za normálních okolností nutno měnit (default 0.2). Při identifikaci používáme komprimovaný GSC katalog, který na HDD zabírá jenom 100 MB. Jeho použití se vypíná odznačením parametru Use compressed GSC, v tom případě je nutné mít originál GSC katalog (dvě CD-čka). Zidentifikované snímky se označí ve Frame listu písmenem "T" (sloupec Stat).

SCHEME Po identifikaci je vhodné zkontrolovat její výsledek pomocí okna Scheme (Ctrl+S), kde se vykreslí všechny hvězdy nalezené na snímku (procedura Reduction) a označí hvězdy zidentifikované v katalogu. U zidentifikovaných hvězd se vykreslí modré nebo červené úsečky, značíci rezidua. Cat. star uvádí počet hvězd nalezených v katalogu. Pokud identifikace neproběhne vůbec rezidua vykresleny nejsou. V případě špatné identifikace je nalezeno jenom málo hviezd (např. 3) a ich vykreslená rezidua (úsečky na obrázku) jsou příliš velká. Rozměr obrázku je možno měnit (default je 50%). Během identifikace se na disk zapíší soubory *.t* a *.u*, které obsahují souřadnice všech nalezených hvězd (i objektu).

IDENT. EXCL. AREA -- slouží na označení částí snímku, které se při identifikaci neberou v úvahu. Utilitka vhodná na vyloučení příliš jasných (silně přeexponovaných) hvězd.

Při použití se otevře okno, do kterého se zapisují souřadnice jednotlivých pravouhlých oblastí (dají se také mazat). Oblasti se označují myší při podržení klávesy "Shift". Pokud se mezi jednotlivými snímky neposunulo je možno aplikovat tyto oblasti na všechny snímky (To All Windows). Volitelné je taky zobrazení těchto oblastí na snímku (volby Clear, Diagonal, Cross). Objekty v takto zvolených oblastech se nepoužijí při identifikaci.

BATCH -- vykonání jednotlivých fází zpracování automaticky

Je možnost zapnout libovolnou volbu (i všechny najednou), kterou chceme aplikovat na snímek/snímky. Program se pak ptá (jenom jednou) na parametry v procedure Flatfield, Rectification, Reduction, Identification. Batch teda proběhne s jedním flat-fieldem, nastavením S/N a aperturou.

REDLINK -- příprava souboru *.lc0, který používame na fotometrickou redukci série snímků (programom Redlink)

SHOW -- zapínaní jednotlivých oken programu:

CONFIG -- nastavení konfigurace programu (Configuration) a její uložení (Save configuration). Nastavitelné parametry jsou: WINDOW -- seznam všech otevřených oken, užitečná je funkce Close All window (Ctrl+X), která uzavře všechny otevřené snímky.

HELP

Klávesou F1 se zapína/vypína transparentnost pozadí aplikace.