Program slouží na redukci, zejména astrometrickou, snímků pořízených CCD kamerou SBIG ST-6/8 a Apogee AP7 (snímky ve formátu FITS).
Pro spouštění programu je zapotřeby do adresáře Windows umístit soubory: aphot32.ini (konfigurace programu), w_okno.cur a w_schema.cur (můžou být i ve stejném adresáře jako spouštecí program). Spouštecím programem je soubor aphot32_win.exe, který může být umístěn v libovolném adresáři. Je užitečné zálohovat si konfigurační soubor (aphot32.ini), kvůli občasné nestabilitě programu.
Program pracuje a sám v průběhu zpracováni vytváří různé soubory, lišící se v prvním znaku přípony souboru:
- *.0* -- nezpracovaný snímek z kamery ST-8 (příklad 99XY.001),
- *.f* -- flat-fieldovaný snímek (99XY.f01),
- *.a* -- flat-fieldovaný snímek -- speciální algoritmus, bude vysvětlen později (99XY.a01),
- *.g* -- rektifikovaný snímek -- později (99XY.g01),
- *.e* -- ???
Jednotlivé položky menu se zobrazují v závislosti na aktivovaném okně. Následuje jejich popis a výklad funkcí:
FILE -- funkce stejné s tlačítky 'Frame list'-u (automatická aktivace po spuštění programu)
- Add -- otevře dialogové okno a uživatel si vybere soubor(y), které chce načíst. Je možnost vybrat více souborů najednou, popř. použít filter (položka 'Soubory typu').
- Activate -- otevře (zobrazí) snímek/snímky označeny ve Frame listu,
- Remove Selected -- smaže vybrané snímky z Frame listu,
- Remove All -- smaže všechny snímky z Frame listu.
FRAME
- Printer Setup a Print -- otevře dialogové okno Windows týkajíce se nastavení tiskárny a tisku snímku,
- Set width picture -- zadáva se velikost vytisknutého snímku v mm.
FLAT FIELD -- flat-field snímku (aplikuje se na snímek/snímky označeny ve Frame listu), výsledkem jsou soubory *.f*
Otevře se dialogové okno, ve kterém je možnost vybrat konkrétní flat-field uložen na HDD (Flatfield file), adresář do kterého se uloží flat-fieldovaný snímek (Output dir) -- program ho volí automaticky, přidáním písmene 'a' ke názvu adreséře, ze kterého se čtou surové snímky (.0*) -- a použitý algoritmus (Algorithm) -- Basic je klasický flatfield předelením snímku, Extended je složitější na eliminaci dopadajícího bočního světla (pro astrometrickou redukcii stačí použít Basic verzi).
RECTIFICATION -- vyrovnáni pozadí (proložením polynomu třetího stupně), není vhodné na difúzní objekty (komety) a není bezpodmínečně nutné pro astrometrickou redukci. Nenastavují se žádné parametry. Výsledkem je soubor *.g*.
REDUCTION -- redukce snímků (nastavení kontrastu snímku a nalezení hvězd) -- vhodné dělat ješte před zobrazením snímku v programu. V dialogovém okně je možnost změny těchto parametrů:
- Basic parameters
- poměr S/N (Signal/noise limit), ovlivňuje detekci slabších hvězd, minimální hodnota je 2,
- velikost boxu/apertury v pixelech (Ast./Photom. box size), minimální hodnota je 3x3, pro astrometrii používat 5x5, pro fotometrii 9x9 (platí pro ST-8),
- následující tři parametri není potřeba za normálních okolností měnit (v závorce jsou uvedeny defaultní hodnoty): Overexposition limit (35 000, jasnější hvězdy budou ignorovány), Maximal number of iteration (30) a Maximal tolerance in iteration (0.03).
- Advanced parameters: za normálních okolností není potřeba měnit, snad kromě prvního, v závorce opět defaultní hodnoty:
- Correction UTC-PC Time, rozdíl systémových hodin v počítači a skutečného času (signál DCF77) -- pokuď k tomu dojde (defaultní hodnota 0),
- TCA (0.5), TCB (0), Mag calibration parameter (17.4) -- nulový bod instrumentální magnitudy.
Po provedení redukce se ve Frame listu při daném snímku objeví ve sloupci Stat písmeno "P" a na disk se uloží soubor *.p* obsahující seznam, souřadnice (v pixelech) a instrumentální magnitudy všech nalezených hvězd. Při kliknutí na snímek skáče kurzor na nejbližší nalezenou hvězdu.
IDENFICATION -- navázání hviezd na katalog, zatim používame GSC a USNO-SA 2.0
V dialogovém okně, které se otevře se zadávají přibližné souřadnice středu snímku (Center R.A. a Center D.E.) a počet hvězd, které se použijí v prvním kroce identifikace (Number of stars from..., defaultní hodnota 12). V prvním kroce se algoritmus pokouší navázat pole na GSC katalog, ve druhém na USNO. Pokud identifikace zlobí (příliš husté nebo řídké pole, příliš jasná hvězda na snímku, zretelný seeing nebo mírně rozpointované hvězdy) -- otevře se okno s chybovou hláškou -- je nutno pocvičit s ostatními parametry, napr.:
- při řídkém poli se osvědčilo znížit počet hvězd v parametru Number of stars from...,
- při hustším poli zkusit počet hvězd zvýšit, nebo znížit parametr GSC limit (default 17),
- při rozmazaných hvězdách (seeing) nebo rozpointovaném snímku zkusit měnit (zejména zvyšovat) hodnotu parametru Pixel tolerance (default 0.5) -- maximálně na 1.2,
- někdy pomůže i změna parametru Center error (default 0, možno skusit hodnoty 1 nebo 2), nebo zapnutí/vypnutí použití jasných hvězd (Use B stars, default zapnuté),
- pokud je na snímku nalezeno příliš málo hvězd (méně jako 20) je dobré povolit použití GSC katalogu i ve druhém kroce.
Parametr Focal length tolerance není za normálních okolností nutno měnit (default 0.2). Při identifikaci používáme komprimovaný GSC katalog, který na HDD zabírá jenom 100 MB. Jeho použití se vypíná odznačením parametru Use compressed GSC, v tom případě je nutné mít originál GSC katalog (dvě CD-čka). Zidentifikované snímky se označí ve Frame listu písmenem "T" (sloupec Stat).
SCHEME
Po identifikaci je vhodné zkontrolovat její výsledek pomocí okna Scheme (Ctrl+S), kde se vykreslí všechny hvězdy nalezené na snímku (procedura Reduction) a označí hvězdy zidentifikované v katalogu. U zidentifikovaných hvězd se vykreslí modré nebo červené úsečky, značíci rezidua. Cat. star uvádí počet hvězd nalezených v katalogu. Pokud identifikace neproběhne vůbec rezidua vykresleny nejsou. V případě špatné identifikace je nalezeno jenom málo hviezd (např. 3) a ich vykreslená rezidua (úsečky na obrázku) jsou příliš velká. Rozměr obrázku je možno měnit (default je 50%). Během identifikace se na disk zapíší soubory *.t* a *.u*, které obsahují souřadnice všech nalezených hvězd (i objektu).
IDENT. EXCL. AREA -- slouží na označení částí snímku, které se při identifikaci neberou v úvahu. Utilitka vhodná na vyloučení příliš jasných (silně přeexponovaných) hvězd.
Při použití se otevře okno, do kterého se zapisují souřadnice jednotlivých pravouhlých oblastí (dají se také mazat). Oblasti se označují myší při podržení klávesy "Shift". Pokud se mezi jednotlivými snímky neposunulo je možno aplikovat tyto oblasti na všechny snímky (To All Windows). Volitelné je taky zobrazení těchto oblastí na snímku (volby Clear, Diagonal, Cross). Objekty v takto zvolených oblastech se nepoužijí při identifikaci.
BATCH -- vykonání jednotlivých fází zpracování automaticky
Je možnost zapnout libovolnou volbu (i všechny najednou), kterou chceme aplikovat na snímek/snímky. Program se pak ptá (jenom jednou) na parametry v procedure Flatfield, Rectification, Reduction, Identification. Batch teda proběhne s jedním flat-fieldem, nastavením S/N a aperturou.
REDLINK -- příprava souboru *.lc0, který používame na fotometrickou redukci série snímků (programom Redlink)
SHOW -- zapínaní jednotlivých oken programu:
- Color Selector -- zobrazí okno Picture manipulation (otevře se při spouštění programu), možnost manuálně nastavit hodnoty Background a Range ovlivňující kontrast zobrazených snímků (hodnoty se nastavují automaticky v průběhu redukce), zapínaní/vypínaní negatívneho zobrazení (defaultne je zapnuté, lépe pak vidět slabé objekty), měnit zobrazení snímku medzi lineární a logaritmickou škálou (default Linear), upravovat kontrast a zvětšení snímku.
- Frame List -- zoznam načtených snímků (otevře se při spouštění programu), obsahuje informace o jméně souboru, datu, čase expozice (začátek exp.) a délke expozice (v sekundách). Písmeno "P" v sloupci Stat označuje snímky zredukováni, písmeno "T" zidentifikováni. Kromě funkcí popsaných výše (viz FILE) je zde možnost odkládat si některé snímky na pozdější použití. Slouží k tomu tlačítko ">>", které otevře odkládací prostor (označené soubory se přesouvají pomocí šipek "->" a "<-"). Označeny soubory se mažou pomocí "Remove". Odkládací prostor se zavírá tlačítkem "<<" (seznam snímků se uchováva).
- Blink (Ctrl+B) -- blink-komparátor, slouží na vizuální kontrolu pohybujících se objektů na snímcích (jejich rychlým a cyklickým přepínaním). Snímky, které chceme blikat je nutno mít předem otevřeny (nejen načteny ve Frame listu!). Snímky se naskládají na sebe automaticky -- třeba jenom na každém z nich označit (pravým tlačítkem myši) tu samou hvězdu, která se pak použije na sesazení jednotlivých snímků. Po otevření okna Blink je v pravé části uveden seznam všech otevřených snímků a v levé seznam snímků, které se použijí na blink. Soubory se do levé částí přidávají tím spůsobem, že klikneme na soubor (v pravé částí), který chceme použít. Soubor se pak přidá do řádku, který je v levé části označen modrou barvou. Snímek se maže jeho označením a stiskem tlačítka Delete (ne klávesy). Pokud chceme všechny snímky z pravé části použít na blink, můžeme je najednou přesunout stiskem tlačítka "<< Default fill <<". Tlačítkem "<<< Hide" schováme seznamy souborů (vhodné při použití malého rozlišení monitoru). Pomocí ukazatelu v levé částí je možnost měnit rychlost přepínaní snímku (default 200 ms). Samotná animace se spouští tlačítkem Blink (klávesou "B") -- následně se změní na Stop, stiskem kterého se animace zastaví (taky klávesou "S"). Manuálně lze jednotlivé snímky přepínat tlačítkem Next frame (nebo klávesou "N"). V průběhu animace je aktívni snímek označen značkou "<>" (v levé části seznamu). Na jednotlivých snímcích je možnost si libovolný objekt označit levým tlačítkom myši -- v seznamu se objeví červený čtvereček a podobný se objeví i na snímku. Pokud chceme vyznačit danú polohu na všech snímcích najednou můžeme tak učinit stiskem pravého tlačítka myši.
- Object info (Ctrl+I) -- informace o jednotlivých objektech (hvězdách) nalezených na snímcích. V levé části je seznam hvězd nalezených na snímku (při označení některé z nich sa aktualizují ostatní informace v okně). Při kliknutí na některý objekt (hvězdu) na snímce se aktualizují informace v okně. Mezi nejdůležitější patří: souřadnice spočteného centroidu (x-pix, y-pix), instrumentální magnituda objektu (mag) a její chyba (mag err.), spočtené souřadnice objektu (Computed coord), informace v oddíle Cursor info -- hodnota pozadí a její rozptyl (Background, noise), souřadnice a hodnota (v ADU) pixelu na kterém je kurzor. V pravé části je údaj o vzdušné hmotě v čase expozice snímku. Export souřadnic objektu označeného kurzorem do formátu MPC se dělá pomocí tlačítka Export to MPC.
V otevřeném okně se pak zadáva jméno objektu (Object name) ve zakódovaném tvaru (číslované planetky od pozice 1 v délce 5 znaků, nečíslované planetky od pozice 6 v délce 7 znaků, NEOCP objekty od pozice 6 ve tvaru uvedeném na NEOCP stránce, komety od pozice 5), kód observatoře (Observatory, default 557 pro Ondřejov) a cesta k souboru, do kterého se budou měření ukládat (nastavuje se v konfiguraci, není nutno měnit). Pokud chceme exportovat i magnitudu je nutno označit volbu Export, zadat hodnotu korekce (Delta, závisí na použitém filtru a aperture) a spektrálni oblasti, ke které se údaj o jasnosti vztahuje (Color, defaultne píšeme V). Pokud se vyskytnou okolnosti, které mohou ovlivnit přesnost měření (slabý objekt, oblačnost, zvýšen seeing, atp.) je vhodné toto uvést do okénka Quality. Zápis do souboru se provede stiskem tlačítka Export.
- Zoom (Ctrl+L) -- Lupa, vhodné použít, pokud chceme ověřit vzhled některého s objektů na snímku. Moznost volit velikost zvětšení (Zoom, default 4) a "záměrného kříže" (Cross size, default 3), který je zobrazen jako rohy modrého čtverce.
CONFIG -- nastavení konfigurace programu (Configuration) a její uložení (Save configuration). Nastavitelné parametry jsou:
- cesta ku GSC katalogu (Disc with GSC),
- cesta k souboru, do kterého se mají zapisovat změřené souradnice objektů (MPC file for export),
- cesta k USNO katalogu a jeho indexu (Path to USNO catalog, Path to index),
- oddelovač desetinných míst (Decimal separator, default tečka),
- hodnota pre auto-kontrast (Default contrast, default -10%),
- poloha observatoře (Longitude, Latitude) ve stupních, zeměpisná délka se zadáva měřena od Greenwichu na západ (hodnoty pro Ondřejov jsou: 345.21636 W a 49.910556 N),
- ohnisková délka v mm (Focal length, hodnota pro Ondřejov 2342),
- plocha zrcadla v mm^2 (Area, hodnota pro Ondřejov 330 000),
- rozměry pixelů (Pixel size, 0.024 mm),
- z dalších voleb je dobré mít označeny: Show type of flatfield algorithm, Vertical flip. Defaultni extenze flatfieldovaných snímků je "f" (mění se v okénku FF extension).
WINDOW -- seznam všech otevřených oken, užitečná je funkce Close All window (Ctrl+X), která uzavře všechny otevřené snímky.
HELP
Klávesou F1 se zapína/vypína transparentnost pozadí aplikace.